Sunday, September 2, 2007

Shopless Challenge-Month 2


Well, I made it through last month with only one grocery shopping trip. At the end I was eating lasagna way too much. One day last week we had bagels and donuts at work and I ate two donuts for lunch because I was tired of lasagna.

I still have a lot of food in my cabinets that only makes part of a meal such as the Manwich sauce but not ground beef or buns. Water chestnuts, broccoli and soy sauce but no beef. Beef broth, cheddar soup mix, corn bread mix and barbecue sauce. Oh wait, I just bought chicken so I can use the barbecue sauce.

I spent $75, at least I have some of my $100 budget left over. I needed cat food so that cost $7 right there. I bought 2 watermelons this time. I am cutting one up to eat now and I am hoping the other one will still be good in a week. They were only $2.50 each. That is the best price I have seen this summer. Usually they are $6 each. I did buy some apples too. (thanks to the anonymous commenter) I hope they are good. I don't seem to have good luck with apples but they were on sale for 99 cents a pound so I thought I would try again. If they aren't good I'm going back to buying applesauce. Applesauce is always good and handy for baking.

I didn't buy cereal like I had planned. I like to buy Cheerios to snack on at work because I usually leave the house without eating breakfast. It was too expensive this time so I will try making muffins tomorrow. I also bought string cheese, raw nuts (expensive) and yogurt in an attempt to eat more healthy and counter-act the donuts and bagel over-indulgence of last week (but they were free).

So, I have fruit, milk, cheese, pasta, and chicken. With the vegetables, bread and lasagna in the freezer, I should be able to come up with some creative meals this month. Hopefully I won't get tired of them and resort to donuts.

2 comments:

Country Girl At Heart said...

I am interested in hearing more abut your shopless challenge if you are willing to share.

Daizy said...

The Shopless Challenge is my own little creation. I found that if I buy groceries once a week, I pick up many impulse buys and spend a lot more money. The only way to really control my spending and force myself to be creative with the things and food that I have is to only shop once a month. It takes planning ahead and sometimes eating leftovers more than I like but I have been staying within my budget.